Obserwatorzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.
piątek, 10 maja 2013

Na początek

Szyba do pojazdu jest jednym z istotniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Każda rysa, zamglenia czy zmatowienia na niej mają znaczny wpływ na to, czy i kedy dostrzeżemy niebezpieczeństwo na jezdni. Jeśli więc w końcu uznałeś, że pora na zmianę okien, wspomnił o istotnych zasadach, jakie zapewnią przyjemność używania nowej szyby przez lata.

Tanie szyby

Jeśli masz na uwadze bezpieczeństwo, musisz nie korzystać z używanych szyb do auta. Niejednokrotnie są one porysowane za sprawą uprzedniego stosowania, co zmniejsza ich właściwości i może powodować nieprzyjemne uczucie u kierującego pojazdem w czasie prowadzenia auta. Co więcej, używane okna są wymontowywane w sposób absolutnie niefachowy i magazynowane na zewnątrz. Dzięki temu mata tworzywowa PVB, sklejająca sąsiednie warstwy szyby, jest narażona na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych, a więc okno rozwarstiwa się lub matowieje.
Dobrze jest także mieć na uwadze, że okna - w końcu istotny segment konstrukcyjny auta - przenoszą siły, jakie nigdy nie są takie same po zamontowaniu ich w kolejnym aucie. Z tej przyczyny używana szyba wykorzystana w następnym aucie zawsze może ulec zniszczeniu.Koniecznie należy także unikać tanich zamienników szyb do pojazdu, bowiem do ich wyprodukowania, jako laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się połaci folii pochodzącej z recyklingu i przez to okno szybko matowieje. Tanie okna samochodowe są też często pokrzywione, co powoduje „falowania” obrazu lub odbicia świetlne.

Nie zakładaj w pojedynkę.

O bezpieczeństwie oraz trwałości okien do pojazdu decyduje nie tylko sama marka okien samochodowych, ale też ich montaż. Szyba do pojazdu (niezależnie czy jest to powierzchnia przednia, boczna czy też tylna) musi zostać profesjonalnie wbudowana, w przeciwnym wypadku czekają na nas różne przecieki, ale także szybkie spaczenia na przykład pęknięcia. Na ogół nie zwraca się uwagi na to, że od jakości okien czołowych i fachowego zamocowania zależy też prawidłowość pracy poduszek powietrznych. Wymieniając okno warto więc zwrócić uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy.

Zobacz, czy szyba jest certyfikowana

Firmy, jakie dystrybuują części (w tym szyby do samochodu) do koncernów samochodowych na tzw. „pierwszy” montaż, są zobligowane do posiadania dziesiątek certyfikatów. Głównym z nich jest: ISO/TS 16949:2002, który jest uniwersalnym znakiem wysokiej klasy, potwierdzającym spełnienie wszystkich wymogów stawianych półproduktom przez firmy motoryzacyjne. Każdy duży producent motoryzacyjny przyznaje też swoim najlepszym dostawcom wyróżnienia, co dodatkowo oznacza wysoką jakość. Dlatego przed wymianą okna warto zdobyć się na sprawdzenie i poszukać informacji w sieci na temat producenta interesującej nas szyby.

Szyba wymieniona - co dalej

Kiedy już wymienisz okienę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:
  1. nie pucować auta myjkami ciśnieniowymi
  2. nie parkować auta na wyboistej jezdni i nie stawać na krawężniki
  3. nie dźwigać auta na auto-windzie
  4. nie trzaskać drzwiami.